Kategorie
o upadłości i układzie

Upadłość byłego przedsiębiorcy

Coraz większe problemy finansowe dotykają rodzimych przedsiębiorców. Skorzystaj z pomocy zanim będzie za późno.

Były przedsiębiorca w upadłości konsumenckiej

Kondycja finansowa małych i mikro przedsiębiorców staje się coraz trudniejsza. Powodów, przez które przedsiębiorcy znaleźli się w tak ciężkiej sytuacji jest wiele. Przede wszystkim społeczeństwo i gospodarka zmaga się z pandemią. Na dodatek pod koniec 2021 roku drastycznie wzrosły ceny prądu i gazu. Z doświadczenia wiemy, że nawet spółki Skarbu Państwa decydują się na rozwiązanie umów z drobnymi przedsiębiorcami, argumentując swoją decyzję oddziaływaniem siły wyższej. W dodatku zmagamy się z galopującą inflacją, która zżera nasze oszczędności. Były przedsiębiorca w upadłości konsumenckiej – to nie przypadek. Nowelizacja ustawy prawo upadłościowe daje zielone światło jednoosobowym przedsiębiorcom. Ci którzy osiągnęli stan niewypłacalności i zamknęli swoją JDG mogą liczyć na ogłoszenie upadłości osoby fizycznej.

Nie trzeba czekać 10 lat

Zmiana przepisów prawa upadłościowego nie reguluje okresu karencji, po upływie którego dłużnik (były przedsiębiorca) nie mógłby złożyć wniosku o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej. Przepis wskazujący, iż od zamknięcia działalności do złożenia wniosku upadłościowego powinno upłynąć 10 lat, został usunięty z ustawy. W chwili obecnej przesłanką dla ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez byłego przedsiębiorcę jest osiągnięcie stanu niewypłacalności.

JESTEŚ PRZEDSIĘBIORCĄ I MASZ PROBLEM Z REGULOWANIEM BIEŻĄCYCH PŁATNOŚCI? ZGŁOŚ SIĘ DO NASZEJ KANCELARII W CELU UZYSKANIA BEZPŁATNEJ ANALIZY PRAWNEJ SWOJEJ SYTUACJI!

Nie wszystkich sytuacja zmusza do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Osobom, których sytuacja nie jest podbramkowa, sugerujemy rozważenie przystąpienia do postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli. O warunkach, jakie należy spełnić, aby przystąpić do takiego postępowania, napisaliśmy tutaj – układ na zgromadzeniu wierzycieli.

W jaki sposób pomagamy byłym przedsiębiorcom?

Przede wszystkim staramy się poznać źródła problemów finansowych oraz przyczyny powstania stanu niewypłacalności. W zależności sytuacji osobistej i majątkowej dłużnika, staramy się dobrać odpowiednie rozwiązanie problemu. Dla jednych korzystne będzie przystąpienie do ugody, np. w sytuacji, gdy nieuregulowane zobowiązanie dotyczy jednego wierzyciela. Dla innych lepsze okaże się postępowanie o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli. Osobom, które nie posiadają majątku, a ich zdolności do bieżącego regulowania długu są znikome, najprawdopodobniej zasugerujemy złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

W trakcie krótkiej rozmowy telefonicznej jesteśmy w stanie przeprowadzić analizę prawno – finansową Twojej sytuacji. Możemy również umówić się w jednym z naszych biur w Sopocie bądź w Gdyni. Jeżeli potrzebujesz pomocy – skontaktuj się z nami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *