Kategorie
o upadłości i układzie

Przedsiębiorca w postępowaniu konsumenckim

  • Jak nowelizacja z 2020 roku zmieniła sytuację przedsiębiorców?
  • Uchybienie obowiązkowi złożenia wniosku przez przedsiębiorcę
  • O upadłość konsumencką wnioskuje tylko osoba fizyczna
  • Status konsumenta i stan niewypłacalności
  • COVID – 19 a upadłość przedsiębiorcy

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA

Jest nam niezmiernie miło, że z coraz większą częstotliwością i chęcią odwiedzacie nasz blog poświęcony problematyce upadłości. Z pewnością wiele informacji na temat postępowania upadłościowego udało nam się przedstawić. Bez wątpienia wiele tematów wymaga jeszcze szerokiego omówienia. Dzisiejszy krótki wpis odpowiada na pytanie „Czy przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką?”

 W myśl przepisów prawa upadłościowego, przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w terminie 30 dni. Dni liczymy od daty powstania stanu niewypłacalności przedsiębiorstwa. Do dnia 23 marca 2020 r. wobec byłego przedsiębiorcy, który uchybił przepisom o wskazanym wyżej obowiązku, a następnie zamknął swoją działalność i dążył do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, zastosowanie miała tzw. fakultatywna negatywna przesłanka do ogłoszenia upadłości.

Z pewnością uniemożliwiała ona przystąpienie do upadłości konsumenckiej, przez okres 10 lat od chwili, w której przedsiębiorca zmuszony był złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Odstępstwem od tej sytuacji były klauzule słuszności i względy humanitarne. Uwzględniane były w wyjątkowych okolicznościach i pozwalały na przystąpienie byłemu przedsiębiorcy do postępowania konsumenckiego.

zadzwoń do nas lub napisz e-mail – znajdziemy rozwiązanie twojego problemu

tel.: 883 882 335 lub 788 739 178 e-mail: biuro@nowa-upadlosc.pl

Lady Justice statue in law firm attorney office, blindfolded Justitia with balance scales and sword is personification of moral force in judicial system

NOWELIZACJA PRZEPISÓW

Bez wątpienia ostatnia nowelizacja przepisów wyłączyła z procedury okres 10-letniej karencji wobec byłych przedsiębiorców. Ponadto nie uzależnia możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej wobec byłego przedsiębiorcy od występowania wspomnianych wyżej klauzul słuszności i względów humanitarnych.

Przedsiębiorca, który nie wypełnił ciążącego na nim obowiązku dotyczącego złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, ma prawo aby zrobić to po jej zamknięciu. Bez wątpienia obligiem, który wnioskodawca musi spełnić jest status „konsumenta” oraz osiągnięcie stanu niewypłacalności.
Brak wieloletniej karencji, bez wątpienia pozwala na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nawet następnego dnia po zamknięciu i wyrejestrowaniu działalności.

Jeżeli jesteś byłym przedsiębiorcą lub prowadzisz działalność gospodarczą i chciałbyś poznać więcej szczegółów skontaktuj się z nami.

Z pewnością odpowiemy na pytania dotyczące postępowania upadłościowego. Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Przygotuj listę pytań i prześlij ją na nasz adres biuro@nowa-upadlosc.pl lub zadzwoń pod numer 788 739 178 bądź 883 882 335!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *