Kategorie
o upadłości i układzie

Jakie długi można umorzyć?

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka Trójmiasto

Na wstępie pragniemy podziękować za systematyczne odwiedzanie nas na blogu, lekturę oraz zapytania kierowane na skrzynkę mailową. Upadłość konsumencka Trójmiasto – wpisując właśnie tę frazę najczęściej trafiacie na nasz blog! Dzisiaj porozmawiamy o tym co można, a czego nie można ująć w spisie wierzytelności w postępowaniu o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej. Jakie zobowiązania można, a których nie da się umorzyć poprzez upadłość konsumencką? Przeczytanie wpisu zajmie jedynie kilka minut, a pozwoli zaoszczędzić kilka tygodni lub miesięcy. Dlaczego warto? Przede wszystkim dla własnej świadomości oraz oszczędności czasu oraz pieniędzy w przyszłości.

Osoby korzystające z naszych usług najczęściej borykają się ze spłatą kredytów i pożyczek krótkoterminowych. W przypadku spółek i byłych przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności, największym problemem są spłaty zobowiązań względem dostawców i kontrahentów, a także wobec urzędów skarbowych i ZUS. W postępowaniach o ogłoszenie upadłości osób fizycznych, które od niedawna obejmują również byłych przedsiębiorców nie wszystkie zobowiązania będą podlegały umorzeniu.

Umorzenie zobowiązań – oddłużenie

Umorzeniu w upadłości konsumenckiej podlegają zobowiązania niespłacone w trakcie postępowania upadłościowego. To takie zobowiązania, których upadły nie uregulował z sum pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży majątku oraz w wykonując ustalony przez sąd plan spłaty. Należy pamiętać, iż nie każdy rodzaj zobowiązań, ciążący na upadłym podlega umorzeniu w postępowaniu upadłościowym. Istnieje bowiem katalog, który wskazuje rodzaje długów, które nie zostaną umorzone w upadłości.

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA TRÓJMIASTO 883 882 335

Co podlega umorzeniu?

W postępowaniu upadłościowym, toczącym się z udziałem osób fizycznych oraz byłych przedsiębiorców, umorzeniu podlegają wszystkie zobowiązania finansowe z wyjątkiem wskazanych w kolejnym akapicie. Przede wszystkim są to:

  • zobowiązania bankowe (kredyty i pożyczki) i pozabankowe jak pożyczki krótkoterminowe
  • zobowiązania wynikające z prowadzenia spraw życia codziennego tj. rachunki, czynsz najmu lokalu, opłaty za media, raty za sprzęt rtv lub agd
  • zaległości względem urzędów skarbowych oraz ZUS
  • zadłużenia wynikające z niedotrzymania terminów, niewykonania umów wobec dostawców/kontrahentów

Jak wynika z powyższego ustawa nie wyklucza możliwości umorzenia zobowiązań ani prywatnych ani publicznoprawnych. Zrównoważony cel postępowania upadłościowego ma pozwolić upadłemu wyjść na prostą po zaspokojeniu wierzycieli. Jednakże wciąż pozostają kategorie zobowiązań, które nie podlegają umorzeniu w upadłości konsumenckiej. Jakie?

Długi, których umorzyć nie można.

Ustawa Prawo upadłościowe przewiduje kilka rodzajów zobowiązań, które ze względu na swój charakter nie podlegają umorzeniu w upadłości. Dlaczego ustawodawca wyłączył możliwość umorzenia niektórych rodzajów zobowiązań? Ponieważ ich umorzenie prowadziłoby do patologii bądź skazywałoby na pogorszenie się sytuacji osoby, które znalazły się w niekorzystnym położeniu. Jakie zobowiązania nie będą podlegały umorzeniu?

  • świadczenia alimentacyjne
  • renty, zadośćuczynienia i odszkodowania za spowodowanie śmierci, kalectwa lub choroby skutkujących ograniczeniem bądź niemożliwością wykonywania pracy zarobkowej
  • mandaty oraz kary grzywny zasądzone przez sąd karny lub uprawnione do tego organy
  • zobowiązania których upadły nie wskazał we wniosku o ogłoszenie upadłości

Nie wszyscy oczywiście zgadzają się z wyżej wymienionymi założeniami. Takie są jednak prawidła postępowania upadłościowego i musimy się ich trzymać. Wiemy zatem jakie zobowiązania podlegają umorzeniu w upadłości a jakie nie. Zainteresowanym tematem umorzenia i warunkowego umorzenia postępowań polecamy lekturę wcześniejszych postów. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj – umorzenie | warunkowe umorzenie

Upadłość konsumencka Trójmiasto – kontakt

Zapraszamy na bezpłatną analizę sytuacji finansowej do biura w Gdyni 788 739 178 oraz w Sopocie 883 882 335. Ponadto w każdy piątek świadczymy bezpłatny dyżur porad prawnych w godzinach 11:00 – 13:00! Zapraszamy!

Michał Matias

W odpowiedzi na “Jakie długi można umorzyć?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *