Kategorie
z naszego doświadczenia

Jak COVID-19 zostawił mnie z długami

Klientka z Gdańska

Od blisko roku mierzymy się z kryzysem nie tylko zdrowotnym, ale i gospodarczym. Skutki epidemii koronawirusa COVID-19 będziemy odczuwali jeszcze przez wiele lat. Duża część dotychczas dobrze prosperujących przedsiębiorstw, dzisiaj nie istnieje, a jeszcze więcej stoi na skraju bankructwa. Oferowana przedsiębiorcom pomoc -niewystarczająca, a nakładane obostrzenia zbyt dotkliwe. Tak też było w sytuacji naszej klientki z Gdańska, która od 2014 roku prowadziła działalność cateringową, obsługującą imprezy okolicznościowe, wesela i trójmiejskie eventy.

Upadłość konsumencka Gdańsk
Upadłość konsumencka Gdańsk

Kredytem prosto do upadłości

W 2017 roku firma zaczęła się szybko rozwijąć. Pani Ewa zatrudniała wtedy już siedem osób do obsługi imprez okolicznościowych. Wieści o jakości oferowanych usług rozniosły się po całym Trójmieście. Wachlarz oferty cateringowej poszerzył się o popularne „pudełka”, czyli przygotowywanie i dostawę gotowych posiłków do klientów pod drzwi.

Wymagało to wynajęcia dodatkowego pomieszczenia do pracy, zakupu specjalistycznego sprzętu oraz inwestycji w marketing firmy. Kredyt inwestycyjny na blisko 400.000 złotych, pozwolił na zakup wyposażenia. Pomysł okazał się przynieść sukces. Nieustanny rozwój przez kolejne dwa lata, spowodował, że pod koniec 2019 roku firmę tworzyło już dziewiętnastu pracowników.

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA TRÓJMIASTO 883 882 335

Przychody z działalności bez problemu pozwalały na zapłatę pensji pracownikom, najem lokalu gastronomicznego na gdańskiej starówce oraz miejsca, gdzie przygotowywano posiłki na dowóz. Nigdy też nie było problemu z obsługą kredytu inwestycyjnego. Dlatego też zrodził się nowy pomysł – otwarcie drugiego lokalu gastronomicznego, co pozwoliłoby na kolejny krok w przód.

Tak też się stało! Z początkiem 2020 roku Pani Ewa zaciągnęła drugi kredyt, tym razem na 250.000 złotych. Pozwoliło to na wykończenie niewielkiego lokalu w centrum Gdyni oraz zakup niezbędnego wyposażenia. Lokal wystartował z początkiem lutego 2020 i po dwóch tygodniach zyskiwał na popularności, przede wszystkim wśród pracowników okolicznych biur. W marcu pojawił się COVID…

Upadłość konsumencka Gdynia
Upadłość konsumencka Gdynia

Covid, a upadłość firmy

Nikt nie wiedział czego spodziewać się po wprowadzeniu tzw. stanu epidemii w Polsce. Większość branż skupionych wokół życia społecznego zostało zamkniętych lub ich działalność znacząco ograniczona. Wszystkie imprezy okolicznościowe i eventy, które miała obsługiwać firma Pani Ewy odwołano lub przełożone na rok 2021. Przychody z działalności spadły w kolejnych miesiącach o blisko 80%.

Oszczędności Pani Ewy pozwalały na wypłacanie pensji pracownikom, natomiast nie starczało środków na regularne opłacanie czynszu najmu, reklamy oraz rat kredytów. Przez chwilę pojawiła się nadzieja, gdy w okresie wakacyjnym, rząd zdecydował się zezwolić na otwarcie branży gastronomicznej. Niestety po dwóch miesiącach po raz kolejny zapadła decyzja o wprowadzeniu obostrzeń. Pod koniec października opóźnienia w opłatach za najem oraz ratę kredytu były już dłuższe niż 3 miesiące – powstał stan niewypłacalności.

UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA TRÓJMIASTO 883 882 335

Upadłość konsumencka Gdańsk

Firma została wykreślona z rejestru CEIDG 30 października. Wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej złożyliśmy po 4 tygodniach od pierwszego spotkania. Sąd bez dodatkowych rozpraw wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości 22 stycznia 2021 r. Obecnie Pani Ewa czeka na upłynnienie samochodu oraz części wyposażenia lokali gastronomicznych oraz na ustalenie planu spłaty wierzycieli. O kolejnych etapach postępowania będziemy informować na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *